رفقای همیشگی

وبلاگ بچه های اردوی یاوران امین 3

وبلاگ بچه های اردوی یاوران امین 3

طبقه بندی موضوعی
پیام های کوتاه
آخرین نظرات
نویسندگان

نیت کنید و اشاره فرمایید

قالب میهن بلاگ

فال حافظ

گیاه شناسی(3)

سه شنبه, ۱۹ شهریور ۱۳۹۲، ۱۰:۴۲ ق.ظ

آویشم،آویشن ( حاشا ) :

 دیسقوریدوس گوید : گیاهی است که بیشتر مردم آنرا می شناساند . درختچه ای است خاردار و کوچک .حجمش در اندازه ایست که می توان در پنبه پیچید و فتیلۀ چراغ ساخت . برگهای ریز و باریک دارد . و بر سر شاخک ها گلهای بنفش رنگ خودنمایی می نماید . آویشم اکثراً در سنگلاخها و بلندیها روید و هر آنچه در بلندیهاست گلش سفید مایل به سرخی است . چوبش باریک و به چوب گزنۀ دشتی شبیه است و گل آن مستدیر است .

مزاج : گرم و خشک تا به سوم می رسد.

 

 روفس گوید آویشم از پونه خشک تر است .

خاصیت : گدازنده و قطع کننده است و خون لخته شده را هم پارچه پارچه می نماید .و تا آن اندازه گرمی دارد که لرزش که لرزش زمستانی را از بین می برد .

آرایش : زگیلها را می گدازد .

ورم وجوش : ضمادش با سرکه داروی ورمهای تازۀ بلغمی است .

مفاصل : تناول آن در علاج ناتوانی پی ها خوب است . و ضمادش با قاوت و شراب علاج عرق النسا می باشد . نوشیدنش درد انتهای دنده ها را از بین می برد .

چشم : بنا به گواه دیسقوریدوس اگر آویشم را با غذا همراه کنند قوت نظر را نگه دارد و کم سویی را از بین ببرد .

سینه : سینه و شش را می پالاید و در خون برآوردن کمک کند . و آب پز ان مسکن درد انتهای دنده هاست بشرطی که با غسل باشد و بلیسند . و از قوت خشکنده ای که دارد خون برآوردن را باز دارد .

اندامان غذا : در هضم مدد کار است . شربت آن سوءهاضمه را از بین می برد .و کسانی که بسیار کم اشتها هستند به اشتها می آیند .

اندامان دفعی : بول و حیض را راه اندازد. کرم را بیرون راند . تناول دو درهم تا چهار درهم بلغم را بدون هیچ آزاری بیرون دهد  و اسهالش کافی و مفید است .

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی